30. 9. 2014

Cesta letadlem do USA

Průběh letu a kontroly

Praha (PRG) a Londýn (LHR)

Let z Prahy do Londýna probíhal vcelku normálně. Necelé dvě hodiny letu. Dostali jsme i malou sváču. To je bohužel vše. Nějaké multimediální obrazovky, na sedadle před vámi, nečekejte.
V Londýně to už bylo jiné. Letiště je o hodně větší než v Praze, ale za to vše mají velice dobře značené a proto se neztratíte. Teda pokud umíte alespoň něco anglicky a dokážete si přečíst znamení na cedulích :)
V Praze i Londýně si můžete svůj telefon, tablet či notebook nabít bez problémů. Všude je dostatek zásuvek, dokonce i těch našich evropských. A pokud nemáte redukci, tak jsou zde i USB nabíječky.
Jelikož jsem si nemohl vytisknout Boarding pass doma - web hlásil, že to prostě nejde - vytiskli mi ho až na letišti v Praze. Cesta do londýna tedy oukej. Ovšem při kontrole před nastoupením do letadla v Londýně směr LA, mi provedli důkladnější prohlídku příručního zavazadla. Z celého letu si takto vybrali asi 15 lidí a jen zkontrolovali, že tam nikdo nemá nic, co tam být nemá a následně je pustili do letadla.
Letěli jsme s Airbus A380 na horní palubě. Měli jsme dvousedadlo, takže to bylo v pohodě. Místa si myslím, že bylo dostatek. Multimediální obrazovka taky fungovala jak měla - je plná filmů, seriálů, her - takže se člověk zabaví. Vzhledem k tomu, že stále nosí nějaké drobné jídlo či pití, tak není ani čas myslet na to, kolik hodin zbývá. Na sedadle na nás čekala deka, polštářek, sluchátka. A pokud někdo chtěl, tak mohl dostat i ponožky a škrabošku.
V letadle dostane každý formulář, který je nutné vyplnit, než vystoupíte z letadla. Vyplňují jej všichni. Vypadá takto a jak jej vyplnit najdete zde. Jelikož jsme sebou měli i nějaké jídlo, zaškrtnuli jsme, že jej opravdu máme.




Na obrazovkách lze sledovat kde se zrovna letadlo nachází, v jaké je výšce, kolik km za hodinu letí, kolik času zbývá do přistání apod. Vědět, že letíte tisíc km/h a ve výšce 10 tisíc metrů, je mazec.
V těchto nových letadlech je již standardem, že zde jsou zásuvky pro USA, UK, i EU, včetně USB.



Los Angeles (LAX)

Po výstupu z letadla jsme šli přímo k "celníkovi", který se rozhodl, jestli nás pustí nebo nepustí do Spojených států. Tento úředník má pravomoc vás nevpustit ne jejich území a poslat nejbližším letadlem zpět domů. Z tohoto jsem měl asi největší obavy. Naštěstí po pár dotazech za kým jedeme, jak dlouho tam budeme a jestli máme dostatek peněz nás pustili oba.
Při příletu do USA si musíte vyzvednout svá zavazadla. A to i když přestupujete na další let.
Po vyzvednutí jsme šli k další kontrole, kde jsme odevzdali vyplněný formulář, který jsme dostali v letadle. Ten si úředník jen zkontroloval, vyhodil a pustil nás dál. Jelikož jsme letěli ještě dál, zavazadla jsme odevzdali hned po této kontrole, takže jsme se o ně nemuseli starat.
Pro nabití telefonu či notebooku je v LA dostatek zásuvek. Ale pozor, evropskou zde již nenajdete! Musíte mít tudíž redukci. USB nabíječky jsou zde také, takže telefon by měl jít nabít v hodě.
I když letiště v LA vypadá menší než v Londýně, tak zdání klame. Sice mají více terminálů, ale při prvním pohledu k nim dojdete pěšky během 10 minut. Když jsme se odbavili v hlavním terminálu a následně čekali na let směr Eugene, OR, tak nám paní řekla, že k terminálu, ze kterého budeme odlétat, to je dalších asi 15 minut autobusem a ten jezdí asi co 20 minut. Následná cesta tímto autobusem nám ukázala, že letiště je obrovské a letištní auta tu přejíždějí přistávací dráhu jako by se nechumelilo.


Pořádnej snack :)


Do cílové stanice jsme odlétali malým letadlem, dokonce menším než do Londýna. Zde už šlo vidět, že letadlo má něco za sebou. Pouze jeden steward a při cestě pouze pití. Cesta trvala přibližně hodinu a půl.

Tipy

  • před odletem mějte nabité telefony, tablety, notebooky
  • vezměte si sebou nabíječky a redukce - na letišti i v letadle si je můžete dobít
  • při příletu na první letiště v USA si budete vyzvedávat zavazadla - a to i když přestutujete dál

iPhone 5 s iOS 8 občas zahlásí nějakou notifikaci (zazvoní), bez známky notifikace

Po instalaci iOS 8 na můj telefon se mi během dne 2x až 3x stalo, že mi telefon oznámil nějakou notifikaci, aniž by zde jakákoliv byla. V oznamovacím centru nic nebylo a na obrazovce také nic. Pátral jsem všude možně, ale nic.
Nakonec nezbývalo nic jiného než projít všechny aplikace v nastavení a podívat se u nich, jestli náhodou některá z nich, nemá nastaveno zvukové upozornění.
Toto najdete v Nastavení -> Oznámení.
Zde je dobré si projít všechny aplikace, nejen ty, u kterých vidíte v poznámce "zvuk". Jakmile narazíte na nějakou, která má zapnuto "Povolit oznámení", včetně "Zvuk", jste na dobré cestě.

 
Důvod, proč aplikace nezobrazila nic v Oznamovacím centru je ten, že zde bylo vše vypnuté. Až na zvuk...
U mě byla touto aplikací hra Boom Beach, a to i přesto, že před instalací byly všechny notifikace u ni vypnuté.
Na internetu jsem našel ještě informaci, že to může dělat i Gmail aplikace.
Vypnul jsem tedy oznámení "Povolit oznámení" a od té doby je klid! Hurá :)


26. 9. 2014

Safari - Jak otevřít nechtěně zavřenou záložku?

Pokud již máte na svých zařízeních nový systém iOS 8, je otevření ztracené záložky hračka.
Dlouze podržte prst na znaku PLUS a hned poté se objeví seznam již zavřených záložek, ze kterého si můžete vybrat tu svou.



Takto vypadá seznam. Je to opravdu jednoduché a hlavně praktické!


22. 9. 2014

iOS 8 - Jak platit kartou rychleji

V novém systému je skvělá vychytávka pro rychlejší platbu kartou. Jakmile se vám objeví stránka pro zadání údajů, klikněte na první řádek a nad klávesnicí se objeví "Skenovat kreditní kartu". Pak už stačí jen fotoaparátem vyfotit kartu. Systém už si přečte informace, které potřebuje. Takto pak můžete pokračovat i s dalšími údaji.
Koukněte na video, ať vidíte, jak to funguje.
http://youtu.be/Ow8gA0qe9SI

21. 9. 2014

Nefunguje ovládání hlasitosti v iOS 8 nebo se vypíná hudba.

Pokud jste si nainstalovali nový systém iOS 8 na svá zařízení a potýkáte se s občasnými problémy při přehrávání hudby či vám nefunguje ovládání hlasitosti, pak vězte, že existuje řešení.
Proveďte restart/vypnutí systému.
Podržte tlačítko na uzamčení telefonu a pak ho vypněte. Po pár vteřinách ho zase podržením zapněte.
Nyní by se již tyto potíže neměli opakovat
Je to jako s počítačem. Když se vám něco nezdá nebo nefunguje jak má, provedete restart. A ve většině případů se to spraví.

19. 9. 2014

Cesta do USA

Před cca rokem jsem se seznámil s Američany ze západního pobřeží a ti mě a přítelkyni pozvali k nim do USA. Takové pozvání nejde samozřejmě odmítnout, a proto jsem ihned souhlasil, že příští rok přijedeme.
Přípravu jsme nemuseli mít tak pečlivou, protože ubytování jsme měli u hostitelů a na výlety jsme jezdili s nimi. Tudíž nám odpadl pronájem auta, řešení ubytování a plánování cest. Jediné co jsme si museli vyřešit, byly letenky, přestupy, výměna peněz, víza, kufry atd. Zbytek jsme plánovali až na místě s hostiteli.


Nákup letenek

Před koupí letenek jsme si s nimi domluvili přibližný termín, protože se jednalo o 3 týdny. Poté už stačilo jen koukat na letenky, jak se mění ceny a dle toho nakoupit. Samozřejmě, že nikdo nezná budoucnost a tak je cena občas loterie. V době, kdy jsem chtěl kupovat letenky, nám naše slavná národní banka "devalvovala měnu" (bylo to trošku složitější) a ceny se tak najednou vyšplhali o pár tisíc korun nahoru. Nepříjemné... Ale co se dá dělat. Nakonec jsem je ještě nekupoval a vyčkával. Začal jsem se zase rozhlížet přibližně půl roku před odletem.
Jednou v noci mě napadlo, že se podívám přes aplikaci Skyscanner, jestli se něco změnilo. A ono ejhle, změnilo. Cena jedné letenky byla 18 tisíc, místo původních 24. Významný to rozdíl! Tož nezbývalo než vstát a jít nakupovat.
Letenky jsem měli přes British Airways a cesta z Prahy do Londýna, z Londýna do Los Angeles byla také s britama. Pouze z LA do Eugene v Oregonu bylo s American Airlines.
Při přihlášení na ba.com můžete vidět svůj plán letu, včetně letadel, kterými poletíte. Zde si také můžete vybrat sedadla (za peníze), anebo to nechte až na 24 hodin před odletem a můžete si je vybrat zdarma! My si je takto vybrali taky a na výběr jich bylo ještě dostatek. Sledujte také časy odletů, protože i ty se mohou změnit. Nám, ze šesti letů, posunuli hned tři. Na přestup na letištích je optimální 2-3 hodiny. Tedy pokud jste tam nikdy nebyli a nevíte kudy kam. Jinak vám bude stačit samozřejmě i méně. Je dobré vědět, na který terminál přilétáte a ze kterého odlétáte.


Víza do USA jako turista?

Jakmile byly letenky, zbývala víza pro USA. Jako turista a český občan nepotřebujete téměř žádné. Stačí pouze vyplnit formulář jménem ESTA. Ten je za poplatek a odpověď, jestli vás pustili, se dozvíte většinou hned.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Pokud jedete jako turista, máte tři měsíce na cestování. Dále by bylo dobré, kdybyste měli i zpáteční letenku, aby vás kontrola v USA vůbec pustila na území Spojených států.


Pas

Pokud chcete cestovat jako turista pouze na ESTA, je nutné mít biometrický pas. Ten si vyřiďte dostatečně dlouho před odletem, protože vyřídit i vyzvednout si jej musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Což komplikuje situaci, pokud bydlíte jinde. Např. do Egypta vás nepustí, pokud nemáte pas alespoň půl roku starý. Zajímavé, že? Vyřízení trvá asi měsíc a stojí cca 600Kč.



Než jsme začali plánovat co všechno sebou a co přivést hostitelům jako pozornost, zjišťovali jsme si informace o cestě, jídle, letadlech, penězích, státě kam pojedeme, kufrech atd. atd.

Zavazadla

Jelikož jsme neměli ani kufry, začali jsme je hledat (přiznávám, že asi měsíc před odletem). Důležitá je váha a velikost kufru, kterou si sebou můžete do letadla vzít. Ve většině případů můžete mít batoh či příruční tašku a k tomu velký kufr. Přesné rozměry i váhu, najdete vždy na webu aerolinek.
Dávejte si pozor, pokud letíte s nízkonákladovými aerolinkami - ty většinou povolují pouze příruční zavazadlo.

Výměna peněz

Vyměnit peníze je jednoduché, to zvládne asi každý. Mé doporučení je vyměnit je jinde než v bance, protože jejich poplatky budou šílené a přehnané. Taky se vyhněte hlavním třídám, nádražím a náměstím. Kurzy jsou zde šílené a absolutně scestné. Já se první podívám, za jaký kurz prodává Česká národní banka a poté hledám na internetu nebo ve městě směnárnu, která má tyto ceny nejblíže a za výměnu si neúčtuje žádné poplatky.
Vyměňte si dostatek. Co je ale dostatek, že? My měli pouze 400 dolarů, ale věděli jsme, že můžeme platit kartou téměř všude a pokud bychom potřebovali, tak si vybereme další. Našetřit doporučuji alespoň 50 tisíc navíc.


Pojištění

Rozhodně nikam nejezděte bez pojištění! Pokud se vám cokoliv stane v USA, musíte si to první sami zaplatit v hotovosti a až po příletu domů vám to proplatí. A vzhledem k tomu, že něco jako naše zákonné zdravotní pojištění tam není, mohli byste se hodně prohnout, při doplácení.
Mě se podařilo být pár dní před odletem hodně nemocný a modlil jsem se, ať nemusím k doktorovi...

Tipy

  • sledujte ceny letenek rok dopředu
  • zjistěte si, jestli do dané destinace potřebujete vízum
  • zjistěte si, jakou velikost a počet zavazadel můžete mít, včetně maximální váhy
  • vezměte si sebou přes celní kontrolu prázdnou pet lahev (nemějte v ní ani kapku vody) - po kontrole si na WC můžete vodu napustit a nemusíte kupovat ty předražené
  • všechny přístroje mějte nabité a funkční - mohou po vás vyžadovat zapnutí při kontrole
  • pokud budete na daném letišti poprvé a je větší, mějte na přestup cca 2-3 hodiny
  • uložte si adresu hotelu či příbuzných na papír
  • zjistětě si, jak vypadá letiště a na které terminály poletíte - já využil aplikaci GateGuru
  • zařiďte si pojištění
  • aktivujte si roaming pro svoje číslo

Spoustu informací o USA, ale i o vízech apod. najdete zde a zde.