18. 7. 2015

Co dělat po založení sro?

Po založení společnosti je nutné provést pár věcí, které vám určuje zákon. Asi zde nenapíšu všechny, ale budu psát a přidávat je postupně, tak jak je provádím sám.

Sídlo společnosti
Při založení jste uvedli sídlo společnosti. A toto musíte nyní označit názvem a IČ.

Datová schránka
Ta je vám založena automaticky při založení sro. Do pár dnů vám přijde dopis do vlastních rukou. Zde jsou údaje pro přihlášení a další dokumenty.
Více lze zjistit zde: https://www.datoveschranky.info/pravnicka-osoba-zapsana-v-or

Registrace na finančním úřadě
Po založení společnosti je ještě nutné se příhlasit i na finančním úřadě, pod který spadáte. Což by mělo být tam, kde máte sídlo firmy. Jde hlavně o číslo vašeho účtu a kontakt na vás. Formulář se jmenuje: Přihláška k registraci pro právnické osoby.

Účetnictví
Také musíte začít účtovat doklady v účetnictví. Rozhodně si najděte nějakou dobrou účetní, která se o Vás postará a dokáže vám i poradit. Je lepší si najít někoho, kdo tomu rozumí a vy se pak můžete věnovat pouze svému podnikání.

Razítko
Tohle mít nemusíte, ale věřte mi, že je to s ním o dost snazší...

Internetové stránky
Pokud je máte, je nutné na nich uvést všechny údaje o společnosti
  • Název společnosti
  • Sídlo společnosti
  • Spisovou značku

Ostatní dokumenty
Pokud budete tisknout nějaké dokumenty, jako jsou nabídky apod., je nutné aby na nich byly uvedeny stejné informace jako jsou uvedeny na internetových stránkách (IČ, název, sídlo, spisová značka).

Založení SRO během jednoho dne

Jal jsem se založit společnost s ručením omezeným. Založení jsem neprováděl přes služby typu "založíme Vám sro" apod. Ale hezky ručně stručně a sám. Informace jsem načerpal z internetu a následně už se šlo na věc...

Dokumenty
Jako první je důležitý výpis z rejstříku trestů, který vám udělají na poště (czech point) a také souhlas vlastníka nemovitosti (pokud to nejste vy sami). Ten musí být ověřen (také pošta nebo obec. Tiskopis vám může dodat notářka.
Trvání: 1 hodina

Notář/ka
Po hledání notářky, mi byla doporučena níže uvedená. S ní následně proběhlo pár telefonátů a emailů. Osobně jsem jednal s touto http://www.notarsumperk.cz.
Po příchodu jsem byl seznámen s běžnými nutnostmi a přečetl si a následně i podepsal zakladatelskou smlouvu.
Trvání: max 40 minut.

Banka
Následovala banka (nejlépe bez poplatků samozřejmě). FIO to jistí. K vyřízení stačí notářský stejnopis, občanka a částka, která je určena pro základní kapitál.
Je založen účet, který je dočasný a jakmile máte přiřazené IČO, tak vám vytvoří nový, se kterým již budete moci disponovat. S tímto přechodným zatím nemůžete. Takže částku, kterou tam vložíte, budete mít pryč, dokud nebude plně založena vaše sro.
Trvání: 30 minut

Živnostenský úřad
Po založení se jde na živnostenský úřad, kde si vyberete živnosti, které chcete mít uvedeny u sro a ve kterých pak můžete podnikat. Já to měl jednodušší, protože jsem měl pouze živnosti volné, tzn., že nemusím mít žádnou koncesy ani další dokumenty.
Paní na úřadě se mnou prošla vše nutné, zaplatil jsem poplatek 1000 Kč a následně bych čekal pár dnů, než by to celé hodila do systému. Jelikož je toto moje první sro a nikde nemám žádné jiné záznamy, řekla mi, že to udělá do hodiny. Což bylo skvělé!
Trvání: 1 hodina

Notář/ka
A s tímto dokumentem znovu k notářce, která následně provedla přímý zápis do obchodního rejstříku. Vystavila fakturu za přímý zápis na novou sro a bylo hotovo. Nová společnost jde vidět v obchodním rejstříku až následující den. Tímto krokem Vám je přiděleno i IČ.
Trvání: 15 minut

Banka
Následně ještě jednou do banky, aby peníze zablokované pro založení společnosti, převedli na nový účet a vy jste s nimi mohli disponovat. K tomu mi stačila pouze občanka.
Trvání: 15 minut

A proto můžu s jistotou říci, že pokud si zakládáte sro s volnou živností, lze si společnost založit během jednoho jediného dne.
Celková částka založení vyšla na cca 10500 Kč včetně DPH + základní kapitál.