31. 1. 2016

Jak zjistit velikost MS SQL databáze?

Abyste zjistili velikost databáze, připojte se k ní přes Management Studio a napište níže uvedený příkaz. Místo "Moje_Databaze" doplňte název DB u které chcete velikost zjistit.
Ukáže vám, kolik se zrovna alokuje a taky jaká je nastavená maximální velkost.

use Moje_Databaze
exec sp_helpdb @dbname= 'Moje_Databaze'

A výsledek...


Ve sloupci filename najdete i cestu k oběma souborům.

Pokud se budeme bavit o databázi, myslí se tím nejen data, ale i log soubor, tzn. transakční log. Jesliže provádíte kompletní zálohu (full backup), tak se zálohuje obojí.

30. 1. 2016

Co o vás ví Google?



1. Zjistitě si vaši historii hledání přes Google
history.google.com

2. Informace, které o vás Google má a používá je k zobrazení relevantní reklamy
www.google.com/ads/preferences

3. Pokud máte u Google nějaká data, můžete si je jednoduše exportovat
www.google.com/takeout

28. 1. 2016

Jak obnovit MS SQL databázi ze zálohy typu *.bak




Jak zazálohovat databázi ručně nebo automaticky jsme si již ukázali. Nyní přišla řada na její obnovu. Díky tomu můžete zjistit, jestli se zálohování provádí správně.

Otevřete si Management Studio, klikněte na Database -> Restore Database.


Vyberte umístění souboru.



Vyberte Add a najděte zálohu.


Rekapitulace a pouze už stačí je kliknout na OK a začne obnova.


Po dokončení doporučuji se ještě zkusit přihlásit uživatelem přímo k této databázi, abyste zjistili, jestli vše funguje správně.

27. 1. 2016

Jak vytvořit uživatele v MS SQL Server 2014




Vytvoření uživatele v MS SQL 2014 musíte provést v Security -> Login -> New Login. Vytvořit se dá uživatel i přímo v konkrétní databázi, ale ten vám potom nemusí fungovat korektně.




V sekci General vyberte možnost SQL Server authentication, vyplňte Login, Password a pokud už znáte heslo, které uživatel bude mít, tak odškrtněte User must change password... Tím říkáte, že není nutné po první přihlášení heslo měnit. Pokud navíc nechcete, aby heslu někdy skončila platnost, odškrtněte i Enforce passord expiration.
Jako Default database můžete ponechat master, anebo vyberte rovnou tu, do které bude mít přístup.




V Server roles ponechte volbu Public.




V User Mapping vyberte vaši vytvořenou databázi a jako Defauld Schema mu vyberte dbo. Níže pak vyberte db_owner a public.




Nyní se vyzkoušejte s novým uživatelem připojit k Management studiu. File -> Disconnect...




Nyní znovu File -> Connect... a v Authentication vyberte "SQL Server...", zadejte Login a Password.




Občas se může stát, že vám nový uživatel nebude fungovat, prostě se s ním nelze připojit. Přihlaste se tedy pod uživatelem pod kterým vám to šlo a pravým tl. myši vyberte databázi a dejte ji restartovat. Restart trvá pár vteřin a následně můžete připojení s novým uživatelem vyzkoušet znovu.



23. 1. 2016

Zdanění akcií z ČR a ze zahraničí

Předem upozorňuji, že nejsem daňovým poradcem ani žádným kvalifikovaným člověkem, který by v těchto směrech mohl určit, jak přesně se má co danit. Doporučuji si najít daňového poradce, který těmto věcem rozumí a řekne vám, co vše se musí udělat.


Pokusím se zde nějak jednoduše sepsat informace, které jsem našel k danění akcií.
Bude se jednat o akcie zakoupené na burze v ČR a v zahraničí, konkrétně USA + Velká Británie. Zároveň se bude jednat o zdanění z pohledu člověka, který má v ČR trvalý pobyt - čili je daňovým rezidentem.
Zajímají mě tyto dvě otázky
1. Jak je to s daněmi z vyplacených dividend
2. Jak na zdanění prodaných akcií

Dividendy z akcií v ČR
Dividendy se daní 15%. Jelikož ale tyto daně jsou srážkové, tak je ihned po připsání na váš účet broker odvede. Takže se se daněním už nemusíte trápit.
Dejme si příklad: Dostanete dividendu z akcie ČEZu, která je 50 Kč. Broker vám připíše celých 50 Kč, ale hned následně uvidíte další platbu s mínus 7,5 Kč. Reální dividenda po zdanění tudíž činí 42,50 Kč.

Prodej akcií v ČR
Při prodeji musíte počítat s tzv. časovým testem, tedy dobou, ve které když akcie prodáte, zaplatíte daň. Tato doba nyní činí 3 roky. Pokud akcie prodáte až po této době, žádná daň se na vás nevztahuje.
Ovšem tomuto časovému testu se lze vyhnout a to pokud je váš příjem do 100 000 Kč. Slovo příjem dávám tučně záměrně, protože se nejedná o zisk, ale opravdu o příjem!
Příklad 1: Koupíte akcie za 50 tisíc Kč a prodáte za 60 tisíc Kč. Nic přiznávat nemusíte, protože příjem je 60 tisíc.
Příklad 2: Koupíte akcie za 90 tisíc Kč a prodáte za 105 tisíc Kč. Nyní už do daňového přiznání tento příjem uvést musíte. Jako příjem dáte 105 tisíc a jako výdaj 90 tisíc + náklady na nákup těchto akcií - většinou je to pouze poplatek, který jste zaplatili brokerovi (např. 100 Kč). Rozdíl mezi příjmem a výdajem uvedeme jako příjem, tzn. 105 000 - 90 100 = 14 900 Kč.

Dividendy ze zahraničí a prodej zahraničních akcií
Zde je to obdobné jako při danění v ČR. Co je ale důležité, aby ČR měla podepsanou smlouvu o Zamezení dvojího zdanění - viz Smlouvy o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu, resp. z příjmu a z majetku. Zde můžete najít všechny smlouvy se všemi státy, se kterými tuto smlouvu má ČR podepsanou.
V případě USA nás budou zajímat hlavně články 10 (Dividendy), 11 (Úroky) a 13 (Zisky ze zcizení majetku). Asi vás taky zarazí bod 13 - zcizení majetku... To se v tomto případě nemyslí ukradení, ale prodej majetku (akcií).
Pokud je tedy smlouva podepsaná, můžeme počítat, že by daň z dividend měl strhávat již broker. Ale je lepší se ho přímo zeptat, než na to spoléhat.
Pro USA byste u svého brokera měli podepsat dokument s názvem W-8BEN, který právě dvojímu zdanění zabraňuje.
U prodeje akcií je to stejné jako v ČR.


Doplnění 3.3.2016 -Na webu Finez se objevily články Jana Traxlera o zdanění různých typů investic. Určitě stojí za to si je přečíst.
http://www.finez.cz/odborne-clanky/jak-investovat/

10. 1. 2016

Automatické kopírování souborů přes (s)FTP na jiné uložiště


Tento návod je určený k nastavení posílání či zálohy souborů z jednoho počítače/serveru na jiný. A již předpokládá, že máte někde na jiném stroji vytvořeno (s)FTP, na které budete soubory posílat. Také to, že se k němu dokážete z venku připojit. Tzn., že máte nastavený firewall, uživatele apod. Pokud ne, je nutné toto vyřešit ještě předtím, než začnete nastavovat tuto automatickou zálohu - protože byste ji neměli kam posílat.




Jak bude komunikace vypadat? Na Počítači 1 vytváříte zálohy a na Počítač 2 je chcete odesílat, tak aby nezůstali jen na Počítači 1. Počítače mohou být od sebe vzdáleny pár metrů nebo i několik tisíc kilometrů. Je to v podstatě jedno.


Příprava adresářů a nastavení WinSCP

Připravte adresáře, které budete následně využívat. Já to mám takto:

c:\Backups_All\Backup
c:\Backups_All\WinSCP\app

Na spojení s (s)FTP budete potřebovat program WinSCP v portable verzi, kterou můžete stáhnout zde, v sekci Portable executables: https://winscp.net/eng/download.php
Jakmile ji stáhnete, rozbalte ji přímo do složky c:\Backups_All\WinSCP\app a spusťte. Nyní je potřeba nastavit nové připojení k vašemu (s)FTP, které běží na jiném stroji.



Vyplňte potřebné údaje. Ty se budou shodovat s uživatelem, kterého maté vytvořeného na Počítači 2, kam budete soubory odesílat.
Jako File protocol vyberte FTP - čímž se vám doplní i výchozí port 21. Pokud vyberete sFTP, bude port výchozí 22. Podle toho, který protokol budete využívat, musíte mít povolený i port na firewallu na tomto Počítači 1. Zbylé položky jako Encryption, Host name, User name a Password vyplňte také. Klepněte na Save a objeví se vám další obrazovka.


Zde je rekapitulace připojení. Doporučuji uložit heslo (Save password), protože jinak nebude možné provádět zálohu automaticky.


Pokud máte vyplněno a uloženo, zkuste se přihlásit -> Login. Pokud vyskočí obrazovka s varováním a možností přidat klíč/certifikát, klepněte, že ano. Je to z důvodu, že věříte protistraně a hlavně, že příště se vás již ptát nebude.


Tím by byl nastavený program a nyní se pustíme do nastavení potřebných scriptů.


Příprava scriptu pro automatické odeslání souborů na jiné FTP

Dále budete potřebovat i jeden dávkový soubor a jeden texťák. Stačí, když si otevřete Poznámkový blok a uložíte ho do stejné cesty a pod stejnými názvy, jako vidíte zde:

c:\Backups_All\WinSCP\ftprun.cmd
c:\Backups_All\WinSCP\ftpscript.txt

Do souboru ftprun.cmd uložte tento řetězec:

c:\Backups-All\WinSCP\app\WinSCP.com /script=c:\Backups-All\WinSCP\ftpscript.txt

A do souboru ftpscript.txt níže uvedený, kde místo User_name a Host_name, zadejte údaje, které jste zadávali do programu WinSCP. Bez těchto údajů by se dávka nepřipojila k (s)FTP.

Jsou zde tři možnosti použití.

Anglický popis najdete přímo u WinSCP -> http://winscp.net/eng/docs/task_synchronize_full#synchronization_mode.

1. Pouze překopírovávat soubory z Počítač 1 na Počítač 2. Nijak neřešit oboustrannou synchronizaci či mazání dat po překopírování.
option batch continue
option confirm off
open User_name@Host_name
lcd c:\Backups-All\Backup\
synchronize remote c:\Backups-All\Backup\ /
exit

2. Synchronizuje soubory mezi Počítač 1 a Počítač 2, nemaže je.
option batch continue
option confirm off
open User_name@Host_name
lcd c:\Backups-All\Backup\
synchronize both
synchronize both c:\Backups-All\Backup\ /
exit

3. Synchronizuje soubory v Počítač 1 a Počítač 2 a maže soubory, které jsou přítomné pouze v jednom z nich. Pokud jsou soubory přítomné na obou počítačích, tak smazány nebudou.
option batch continue
option confirm off
open User_name@Host_name
lcd c:\Backups-All\Backup\
synchronize remote -delete
synchronize remote c:\Backups-All\Backup\ /
exit

Předtím než začnete zálohovat naostro, doporučuji soubory z Počítač 1 i Počítač 2 překopírovat někam jinam a zálohu si vyzkoušet nanečisto. Hlavně když budete používat mazání. To proto, aby se vám nestalo, že spustíte script a on udělá něco jiného než jste chtěli - smaže vám vaše soubory...


Vytvoření úlohy v Plánovači úloh (Task manager)

Jako poslední je potřeba vytvořit pravidelnou úlohu, která spouštění scriptu bude provádět za nás.
Spusťte si Plánovač úloh -> klepněte vlevo na Knihovna a poté vpravo na Vytvořit základní úlohu.



Tím se otevře průvodce, ve kterém zadáte pouze potřebné parametry. Některá okna asi není potřeba nijak popisovat, protože jsou dostatečně výstižná.






Zde je nutné vybrat cestu ke scriptu, ve kterém je nastaveno, co se jak má kopírovat.



Zaškrtněte tuto možnost a po dokončení se otevřou podrobnější možnosti úpravy.



Zde jsou. Určitě zaškrtnětě volbu "Spustit s nejvyššími oprávněními". Zbytek už pro vás bude hračka, jelikož všechny popisky jsou všeříkající.


Po úplném dokončení se objeví nová úloha v okně. Než abyste ponechali automatické spuštění, doporučuji spustit úlohu ručně, abyste viděli co to vlastně udělá a jestli je nakonfigurována správně. Vyberte z úloh tu vaši a vlevo klepněte na Spustit.


To je vše! Nyní už jen časem zkontrolujte, jestli se vám zbytečně nehromadí na Počítači 1 nebo Počítači 2 soubory se zálohami, tak aby vám nedošlo místo na disku.

2. 1. 2016

Jak úplně zrušit Skype účet?

Podotýkám, že je nutné znát skype jméno, heslo i email, na který je účet registrovaný. A do toho emailu musíte mít přístup. Dále je taky dobré umět trošku anglicky, protože budete mluvit s technickou podporou. Ale to není žádný problém, protože můžete použít Google překladač.

Přejděte na skype.cz a vpravo nahoře se přihlaste k účtu, který chcete zrušit.



Jakmile jste přihlášení, jděte do nápovědy.


Zde to jde už jen anglicky. Do vyhledávání zadejte "close skype account". Jakmile vám vyběhnou výsledky, klikněte hned na první.


Zobrazí se vám popis, jak účet zrušit, nicméně jde to pouze přes podporu, takže klikněte na "contact Skype Customer Service".


V následujícím okně vyberte důvod (jako je na obrázku), proč s nimi chcete mluvit. Ano, opakujete to stále dokola, že chcete přece zrušit účet, jenže bez tohoto vyplnění to dál nepůjde...


A konečně, že opravdu chcete mluvit s podporou...
Předtím, než kliknete na "Text chat support" se ujistěte, že váš prohlížeč neblokuje vyskakovací (nová) okna. To protože se komunikace otevře v novém okně.


Budou se Vás ptát, co přesně chcete, jaké je vaše Skype jméno a jestli máte přístup ke svému emailu. Pokud na vše odpovíte ano, pošlou vám kód do emailu, který je registrovaný u Skypu. Ten pak napíšete podpoře a tím je hotovo. Skype pak má 30 dní na zrušení vašeho účtu.

Zde je komunikace s podporou. Já jsem pod přezdívkou Joo.