31. 3. 2016

3 možnosti jak jednoduše udělat snímek obrazovky

Jak jednoduše udělat výstřižek z obrazovky čili tzv. print screen, aniž byste museli instalovat nějaké další aplikace na počítač? Windows nabízí pár funkcí, které si ukážeme.

Výstřižky

Tento je nativně ve Windows tuším od verze Vista či 7. Stačí jít do nabídky Start a zde vyhledat "výstřižky". Případně jej najdete v sekci Příslušenství.


Ovládání je velice jednoduché. Stačí kliknout na Nový a následně myší vybrat část obrazovky, kterou chcete vystřihnout. Následně ji můžete rovnou uložit anebo přidat přímo do Wordu či malování.

Tlačítko Printscr

Tato funkce je ve Windows snad odjakživa - tuším Windows 98 či XP a vyšší. Jedná se o tlačítko na klávesnici. Stačí zmáčknou pouze toto a otisk obrazovky se vám uloží do paměti. Následně stačí spustit malování a zmáčknout CTRL+V. Případně jej můžete vložit stejným způsobem přímo do Wordu či jiné aplikace.
Toto tlačítko otiskne úplně celou obrazovku.
Na některých dnešních noteboocích je nutné zmáčknout tlačítka FN + PRTSCR (PRINTSCR).

  
Klávesová zkratka ALT + Printscr
Je to obdoba výše uvedené klávesy. Nicméně tato vám udělá otisk pouze aktivního okna, čili aktivní aplikace. Otisk se uloží také do paměti a je nutné jej ručně někam vložit.
Což je dobré, když nechcete aby na obrázku šla vidět celá vaše obrazovka.
Na některých dnešních noteboocích je nutné zmáčknout tlačítka ALT + FN + PRTSCR (PRINTSCR).





23. 3. 2016

High availability - Vysoká dostupnost

Větší firmy řeší spoustu věcí okolo IT a jedna z nich je i vysoká dostupnost jejich systémů. Těmi firmami mohou být například banky, nemocnice, doprava apod.

Řeknete si, že dostupnost 99% za měsíc je šílená, ale ono až tak šílené není, pokud jsou dobře nastaveny záložní systémy a procesy. Pokud systém nefunguje, máte měsíčně 7,3 hodiny, aniž byste platili nějaké sankce. U vyšší dostupnosti už to začíná být kritičtější a časy se výrazně snižují.
S čím ale můžete počítat, že do těchto časů se nezapočítává odsouhlasená odstávka systému! Jde pouze o nechtěné pády systému.

19. 3. 2016

Co znamená nastavení Collation v MSSQL?

K čemu slouží nastavení Collation v MSSQL databázi?


Jednoduše řečeno, určuje abecední řazení objektů a výsledků hledání.
Například tradiční španělský Collation seřadí slova začínající na "ch" až za všechna slova začínající na "c". U nás to máme podobné a slova začínající na "ch" řadíme až za písmeno "h".
Zde je obrázek z nově vytvořených databází, kdy první s názvem "TEST" má Collation "CZECH_CI_AS" a řadí tedy dle české abecedy (všimněte si tabulky chram). Druhá databáze "TEST2" má Collation "SQL_LATIN1_GENERAL_CP1_CI_AS" a řadí dle latinky (všimněte si znovu tabulky chram).


Rozdíl je patrný na první pohled. Ovšem i další znaky nám udávají nějaké nastavení.
Vězměme si jako příklad "SQL_LATIN1_GENERAL_CP1_CI_AS"
LATIN1 = jakou znakovou sadu bude využívat, zde Latin1, což v podstatě znamená ASCI
CP1
= Code Page 1' - technicky toto překládá do kódování 1252
CI = Case Insensitive - což česky znamená, že nebere ohled na malá a velká písmena ("A" je stejné jako "a")
AS = Accent Sensitive, neboli "ü" se nerovná běžnému "u"

Pokud se vám stane jako mě, že si vyberete špatný Collation při vytvoření databáze, existují možnosti, jak jej změnit, aniž byste museli databázi mazat a znovu vytvářet. Zatím se mi ale nepodařilo nějaký prakticky otestovat, tak aby byl jednoduše funkční.

Jestli chcete téma prostudovat více do hloubky, doporučuji tento blog anebo přímo MSDN dokumentaci.

13. 3. 2016

Debian - jak nainstalovat Javu

Linuxu jako takového jsem se zlehka obával, a to přesto, že pracuji v IT. Měl jsem přestavy, že je to stále jen příkazová řádka a pokud budu chtít něco udělat či instalovat, budu dlouho hledat než se mi to podaří. O Ubuntu jsem četl, ale bral jsem ho pouze jako jakýsi Linux pro malé. Hlavně kvůli obavě ze žroutu času, jsem se do něj více neponořil.

Až nyní díky své práci, kde máme i nějaký ten Debian a Centos se k němu postupně dostávám a zjišťuji, že doba opravdu hodně pokročila, systémy v sobě již mají spoustu věcí a nápovědy je všude dost - i v češtině!

Ale dost už bylo řečí a pojďme se podívat jak na instalaci Javy do systému Debian.
1. Spusťte si Konzoly neboli Terminal
2. Nyní se musíte přehlásit pod uživatele, který má právo na instalace. Napište "su" (bez uvozovek) a zadejte heslo. Jedná se o uživatele, který je tzv. root.
3. Jakmile jste pod ním přihlášeni, můžete přejít k zadání příkazu pro instalaci chtěného balíčku Javy - informace najdete zde.

Klasická JRE (Java Runtime Environment) se instaluje takto:
apt-get install default-jre


SMS brána

SMS brána slouží k posílání klasických SMS zpráv a je to převážně hardware, nad kterým může běžet nějaká aplikace nebo web. K bráně je potřeba klasická SIM karta od nějakého telefonního operátora, tzn., že budete mít vlastní číslo, ze kterého budete odesílat i přijímat zprávy.

Možnosti

Pokud má brána nad sebou i nějaký interface (web, aplikaci...), je možné
  • hromadné odeslání na více čísel
  • informace o doručení
  • odeslání SMS z emailu
  • přijímat zprávy

Já jsem ji využíval přes jednoho poskytovatele jménem LinuxBox a musím říci, že s nimi byla spolupráce na výbornou! A to i přesto, že jsme se ani jednou fyzicky nepotkali.

Cena

Když budete přemýšlet o ceně, záleží, jestli si bránu budete stavět sami, nebo si ji od někoho pronajmete. S vlastním stavěním zkušenosti nemám, a tedy nemohu sloužit, ale věřte, že cena vysoká nebude. I naprogramování interface vám dnes udělá pomalu kde kdo...
Ta pronajatá u LinuxBoxu vyšla relativně levně, přestože se přes ni každý měsíc poslalo několik desítek tisíc SMS zpráv. To hlavně díky neomezenému tarifu na posílání zpráv.
S jakou částkou tedy počítat
  • pronájem brány, interface - cca 500 Kč
  • paušál za SIM kartu vašemu operátorovi - cca 500 Kč neomezený tarif