23. 3. 2014

Jak zjistit heslo k FTP připojení v Total Commanderu?

Uložit si heslo k FTP v Totalcmd je hodně pohodlné a taky nebezpečné. Proč, říkáte si? Toto heslo se dá velice jednoduše zjistit. A vzhledem k tomu, jak jsou dnes počítače rozšířené, není těžké se nabourat do počítače a tato hesla si vyzobat.

Nejprve si ukažme, kde přesně se údaje ukládají.





Soubor, ve kterém jsou uloženy údaje pro připojení k FTP se ve většině případů nachází zde:

c:\Users\NÁZEV_ÚČTU\AppData\Roaming\GHISLER\wcx_ftp.ini

Pokud by zde přece jen nebyl, nejspíš jste při první instalaci vybrali jinou cestu. Tuto pak můžete zjistit přímo v registrech:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Ghisler\Total Commander\FtpIniName

nebo

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Ghisler\Total Commander\FtpIniName

Po otevření souboru wcx_ftp.ini vás bude zajímat parametr password.




Dešifrovací nástroj najdete například zde: totalcmd.net

Stačí jej pouze spustit a zkopírovat zašifrované heslo. Po stisknutí "kouzelného" tlačítka Decrypt password se nám dole objeví heslo k FTP, které máme uložené v Total Commanderu.



A jak se proti tomuto bránit? Odpověď je velice jednoduchá a věřím, že jste na ni přišli už sami. Heslo si v Totalcmd nikdy neukládat! :)

16. 3. 2014

Starší verze Firefoxu nebo Chrome

Potřeboval jsem otestovat některé funkce webu na různých verzích prohlížečů. Konkrétně šlo o verze Firefox 24, 25, 26 a Chrome 31, 32. Všechny tyto verze jsou starší než aktuálně vydané. Sehnat starší verze Firefoxu nebyl až takový problém, ovšem s Chrome to už byl trošku oříšek.

FIREFOX

Při hledání jsem narazil na jeden zajímavý web, který uchovává předchozí verze. Na stránce www.downloadfirefoxsetup.com najdeme nejen různé major verze, ale i minor. Takže si můžeme, vybrat přesně tu kterou potřebujeme.

Jak zabránit aktualizaci na novější verzi?

Zdá se to být jednoduché. V menu (Nástroje -> Možnosti -> Rozšířené -> Aktualizace) je přece možnost "Nikdy nevyhledávat aktualizace" (obr 001). Jenže i po tomto nastavení se prohlížeč může aktualizovat. Stačí, když se chceme podívat jakou verzi že to používáme (Nápověda -> O aplikaci Firefox - obr 002) a hned se nám začne koukat po nové. Přitom se nás ani nezeptá a rovnou ji stáhne. Navíc po restartu prohlížeče se ihned i nainstaluje... Takže zde máme problém. Naštěstí se dá obejít a verzi Firefoxu můžeme zjistit i jinak. Do adresního řádku napsat about:config, potvrdit že budeme opatrní :) a zde vyhledat version. Obr 003 ukazuje, co konkrétně hledat. Číslo, které zde uvidíte, je aktuálně nainstalovaná verze.

A pokud nebudete zjišťovat verzi jiným způsobem, zůstane Firefox v této verzi až do skonání časů :)

 obr 001

 obr 002

 obr 003



CHROME

U tohoto prohlížeče bylo hledání starší verze podstatně složitější. Při zadání "Chrome 31", sice vyběhnou odkazy na stažení, ale jedná se o verzi, která se při instalaci aktualizuje bez zeptání. Po stažení má přibližně 1 MB. Tudíž musíme hledat jinak... Nejvíc toho Google najde, když zadáme "Chrome 31 Full Offline installer". Chvilku se budeme proplétat různými stránkami, ale nakonec na něco narazíme. Stránka s různými verzemi jako u Firefoxu existuje taky, jenže není kompletní (www.nextwap.net).

Stažené offline verze mají většinou 35 MB. Podívat se o jakou verzi se jedná, můžeme zde: Nastavení -> O aplikaci Google Chrome. Ten bude hlásit chybu aktualizace, což je v pořádku, protože aktualizovat rozhodně nechceme.


8. 3. 2014

Jak postupovat u zakázek

Jelikož občas dělám nějaké projekty i pro známé a kamarády, potýkal jsem se s problémem evidence dohudnuté, rozdělané a dokončené práce. Tak abych věděl co přesně chce druhá strana a co vlastně čeká mě samotného.

Jako první je vždy schůzka přímo se zadavatelem. Vidět se s ním a říci si, co vlastně chce a co od dané zakázky očekává - co by mělo být cílem. Zde je důležité se hodně ptát, i na zdánlivě vypadající maličkosti a samozřejmě si tyto odpovědi zapisovat.
Nakonec si to ještě jednou celé zopakovat i se zadavatelem, že jsme si rozumněli ve všem.

Po schůzce dělám sumarizaci co se bude dít následně, jak to bude probíhat a kolik co bude přibližně stát. Tento soupis prací dělám v excelu a následně v něm i "odškrtávám" co je již hotovo. Je důležité tyto úkoly rozdělit na menší, aby šel vidět pokrok. Bude se pak pracovat dobře i vám.

Jak práce pokračují, posílám každý večer novou sumarizaci prací. Takto druhá strana vidí, že se to hýbe kupředu a vždy se něco udělá.

Po dokončení všech prací, posílám konečnou sumarizici, že je vše hotovo. Případně co by se dalo ještě udělat/vylepšit nad rámec požadované práce.
Při předání je samozřejmostí se znovu vidět a odsouhlasit si toto dokončení.

Tento postup se mi osvědčil jak u větších zakázek, tak i u těch menších.

Cesta do Skotska

Každému, komu jsem se zmínil, že jedeme na výlet do Skotska, se hned v zápětí zeptal, jestli za přírodou. Já odvětil, že ne, že spíš na takový prodloužený víkend, poznat jak to jinde funguje, jak se tam lidé chovají, co jí, kolik co stojí a co se prodává.

Letěli jsme s easyjet.com a letenky jsme si rezervovali přibližně půl roku předem. Protože přímo do Glasgow, kde jsme bydleli u kamarádky, letadlo nelétá, letěli jsme do Edinburghu a odtud autobusem do Glasgow. Cesta letadlem trvá +- dvě hodiny a autobusem necelou jednu. Mezi oběma městy je skvělé spojení CityLink, které jezdí každou hodinu.

Samozřejmě to první co nás trknulo, bylo, že jezdí vlevo. Ano, víme o tom, koukáme na TopGear, ale přece jen na živo je to úplně jiné. Přecházet přes cestu je tedy pomalu o život, protože z ČR jsme zvyklí první koukat doleva a odtud čekat auto. Na tomto místě je to ovšem opačně. Naštěstí řidiči ve Skotsku jsou zvyklí na lidi, kteří přecházejí silnici "jak se jim zachce", takže téměř žádnou srážku neuvidíte.

Lidé jsou zde příjemní, alespoň to na mě takto působilo. Zdraví se téměř při každé příležitosti (i u vystupování a nastupování do autobusu zdraví řidiče), u pokladny s vámi prohodí pár slov a celkově jsou více otevřenější vůči ostatním. Musím říct, že v tomto ohledu jsme se tam cítili o dost lépe než u nás.

Typická architektura je velice hezká a úplně odlišná od té naší. Domy jsou ale díky tomu hodně studené. Řekl bych, že je zde ani nezateplují, podobně jako u nás. Možná je to způsobeno velkou vlhkostí ovzduší.



Na naše poměry je zde poměrně draho. Jídlo, oblečení, ale hlavně bydlení a služby. Při  porovnání našich platů, je mají samozřejmě Skoti vyšší a díky tomu, jim věci přijdou levné.

Takový rozsah restaurací jako máme u nás (čínská, vietnamská, různé restaurace, rychlé občerstvení apod) tam nenajdete. Mezi levnější jídla patří ta od cizinců - Pákistánců (tak jako u nás od "Vietnamců"). Lidé tam chodí na oběd hlavně do fastfoodů, které máme i u nás. Pak se taky není čemu divit, když na ulici vidíte spoustu mladých holek, které jsou, řekněme "trošku silnější".

Byli jsme se podívat i ve dvou muzeích, které provozuje město. Riverside Museum je zaměřené na dopravu (vodní a pozemskou). Největší zážitek bylo chodit po "pirátské" lodi a možnost podívat se i jejích útrob.

Další muzeum (Kelvingrove Art Gallery and Museum)byla směsice všeho, kde se dala shlédnout různá zvířata, historie Skotska a další zajímavosti. Každé dvě hodiny zde probíhala hra na varhany, které byly v této budově instalovány. Člověk, který na ně hrál, byl vidět a navíc mu kamery snímaly nohy i ruce, takže jsme mohli vidět, co všechno dělá. Před těmito lidmi smekám.


Co se mi zde naopak nelíbilo?
  • internet, který stále vypadával (je možné, že to byla pouze chyba daného routeru)
  • v autobusech trošku špinavo - lidé nechávali na sedadlech obaly od jídel apod
  • byt, kde jsme bydleli, nic moc - byl to podnájem a šlo vidět, že práce, která se tam předtím prováděla byla fušeřina...

Co se mi líbilo
  • krásná příroda
  • městem provozovaná muzea jsou zdarma
  • příjemní lidé