Přípravu jsme nemuseli mít tak pečlivou, protože ubytování jsme měli u hostitelů a na výlety jsme jezdili s nimi. Tudíž nám odpadl pronájem auta, řešení ubytování a plánování cest. Jediné co jsme si museli vyřešit, byly letenky, přestupy, výměna peněz, víza, kufry atd. Zbytek jsme plánovali až na místě s hostiteli.
Nákup letenek
Před koupí letenek jsme si s nimi domluvili přibližný termín, protože se jednalo o 3 týdny. Poté už stačilo jen koukat na letenky, jak se mění ceny a dle toho nakoupit. Samozřejmě, že nikdo nezná budoucnost a tak je cena občas loterie. V době, kdy jsem chtěl kupovat letenky, nám naše slavná národní banka "devalvovala měnu" (bylo to trošku složitější) a ceny se tak najednou vyšplhali o pár tisíc korun nahoru. Nepříjemné... Ale co se dá dělat. Nakonec jsem je ještě nekupoval a vyčkával. Začal jsem se zase rozhlížet přibližně půl roku před odletem.Jednou v noci mě napadlo, že se podívám přes aplikaci Skyscanner, jestli se něco změnilo. A ono ejhle, změnilo. Cena jedné letenky byla 18 tisíc, místo původních 24. Významný to rozdíl! Tož nezbývalo než vstát a jít nakupovat.
Letenky jsem měli přes British Airways a cesta z Prahy do Londýna, z Londýna do Los Angeles byla také s britama. Pouze z LA do Eugene v Oregonu bylo s American Airlines.
Při přihlášení na ba.com můžete vidět svůj plán letu, včetně letadel, kterými poletíte. Zde si také můžete vybrat sedadla (za peníze), anebo to nechte až na 24 hodin před odletem a můžete si je vybrat zdarma! My si je takto vybrali taky a na výběr jich bylo ještě dostatek. Sledujte také časy odletů, protože i ty se mohou změnit. Nám, ze šesti letů, posunuli hned tři. Na přestup na letištích je optimální 2-3 hodiny. Tedy pokud jste tam nikdy nebyli a nevíte kudy kam. Jinak vám bude stačit samozřejmě i méně. Je dobré vědět, na který terminál přilétáte a ze kterého odlétáte.
Víza do USA jako turista?
Jakmile byly letenky, zbývala víza pro USA. Jako turista a český občan nepotřebujete téměř žádné. Stačí pouze vyplnit formulář jménem ESTA. Ten je za poplatek a odpověď, jestli vás pustili, se dozvíte většinou hned.https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Pokud jedete jako turista, máte tři měsíce na cestování. Dále by bylo dobré, kdybyste měli i zpáteční letenku, aby vás kontrola v USA vůbec pustila na území Spojených států.
Pas
Pokud chcete cestovat jako turista pouze na ESTA, je nutné mít biometrický pas. Ten si vyřiďte dostatečně dlouho před odletem, protože vyřídit i vyzvednout si jej musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Což komplikuje situaci, pokud bydlíte jinde. Např. do Egypta vás nepustí, pokud nemáte pas alespoň půl roku starý. Zajímavé, že? Vyřízení trvá asi měsíc a stojí cca 600Kč.Než jsme začali plánovat co všechno sebou a co přivést hostitelům jako pozornost, zjišťovali jsme si informace o cestě, jídle, letadlech, penězích, státě kam pojedeme, kufrech atd. atd.
Zavazadla
Jelikož jsme neměli ani kufry, začali jsme je hledat (přiznávám, že asi měsíc před odletem). Důležitá je váha a velikost kufru, kterou si sebou můžete do letadla vzít. Ve většině případů můžete mít batoh či příruční tašku a k tomu velký kufr. Přesné rozměry i váhu, najdete vždy na webu aerolinek.Dávejte si pozor, pokud letíte s nízkonákladovými aerolinkami - ty většinou povolují pouze příruční zavazadlo.
Výměna peněz
Vyměnit peníze je jednoduché, to zvládne asi každý. Mé doporučení je vyměnit je jinde než v bance, protože jejich poplatky budou šílené a přehnané. Taky se vyhněte hlavním třídám, nádražím a náměstím. Kurzy jsou zde šílené a absolutně scestné. Já se první podívám, za jaký kurz prodává Česká národní banka a poté hledám na internetu nebo ve městě směnárnu, která má tyto ceny nejblíže a za výměnu si neúčtuje žádné poplatky.Vyměňte si dostatek. Co je ale dostatek, že? My měli pouze 400 dolarů, ale věděli jsme, že můžeme platit kartou téměř všude a pokud bychom potřebovali, tak si vybereme další. Našetřit doporučuji alespoň 50 tisíc navíc.
Pojištění
Rozhodně nikam nejezděte bez pojištění! Pokud se vám cokoliv stane v USA, musíte si to první sami zaplatit v hotovosti a až po příletu domů vám to proplatí. A vzhledem k tomu, že něco jako naše zákonné zdravotní pojištění tam není, mohli byste se hodně prohnout, při doplácení.Mě se podařilo být pár dní před odletem hodně nemocný a modlil jsem se, ať nemusím k doktorovi...
Tipy
- sledujte ceny letenek rok dopředu
- zjistěte si, jestli do dané destinace potřebujete vízum
- zjistěte si, jakou velikost a počet zavazadel můžete mít, včetně maximální váhy
- vezměte si sebou přes celní kontrolu prázdnou pet lahev (nemějte v ní ani kapku vody) - po kontrole si na WC můžete vodu napustit a nemusíte kupovat ty předražené
- všechny přístroje mějte nabité a funkční - mohou po vás vyžadovat zapnutí při kontrole
- pokud budete na daném letišti poprvé a je větší, mějte na přestup cca 2-3 hodiny
- uložte si adresu hotelu či příbuzných na papír
- zjistětě si, jak vypadá letiště a na které terminály poletíte - já využil aplikaci GateGuru
- zařiďte si pojištění
- aktivujte si roaming pro svoje číslo
Spoustu informací o USA, ale i o vízech apod. najdete zde a zde.
0 komentářů:
Okomentovat