Pokusím se zde nějak jednoduše sepsat informace, které jsem našel k danění akcií.
Bude se jednat o akcie zakoupené na burze v ČR a v zahraničí, konkrétně USA + Velká Británie. Zároveň se bude jednat o zdanění z pohledu člověka, který má v ČR trvalý pobyt - čili je daňovým rezidentem.
Zajímají mě tyto dvě otázky
1. Jak je to s daněmi z vyplacených dividend
2. Jak na zdanění prodaných akcií
Dividendy z akcií v ČR
Dividendy se daní 15%. Jelikož ale tyto daně jsou srážkové, tak je ihned po připsání na váš účet broker odvede. Takže se se daněním už nemusíte trápit.
Dejme si příklad: Dostanete dividendu z akcie ČEZu, která je 50 Kč. Broker vám připíše celých 50 Kč, ale hned následně uvidíte další platbu s mínus 7,5 Kč. Reální dividenda po zdanění tudíž činí 42,50 Kč.
Prodej akcií v ČR
Při prodeji musíte počítat s tzv. časovým testem, tedy dobou, ve které když akcie prodáte, zaplatíte daň. Tato doba nyní činí 3 roky. Pokud akcie prodáte až po této době, žádná daň se na vás nevztahuje.
Ovšem tomuto časovému testu se lze vyhnout a to pokud je váš příjem do 100 000 Kč. Slovo příjem dávám tučně záměrně, protože se nejedná o zisk, ale opravdu o příjem!
Příklad 1: Koupíte akcie za 50 tisíc Kč a prodáte za 60 tisíc Kč. Nic přiznávat nemusíte, protože příjem je 60 tisíc.
Příklad 2: Koupíte akcie za 90 tisíc Kč a prodáte za 105 tisíc Kč. Nyní už do daňového přiznání tento příjem uvést musíte. Jako příjem dáte 105 tisíc a jako výdaj 90 tisíc + náklady na nákup těchto akcií - většinou je to pouze poplatek, který jste zaplatili brokerovi (např. 100 Kč). Rozdíl mezi příjmem a výdajem uvedeme jako příjem, tzn. 105 000 - 90 100 = 14 900 Kč.
Dividendy ze zahraničí a prodej zahraničních akcií
Zde je to obdobné jako při danění v ČR. Co je ale důležité, aby ČR měla podepsanou smlouvu o Zamezení dvojího zdanění - viz Smlouvy o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu, resp. z příjmu a z majetku. Zde můžete najít všechny smlouvy se všemi státy, se kterými tuto smlouvu má ČR podepsanou.
V případě USA nás budou zajímat hlavně články 10 (Dividendy), 11 (Úroky) a 13 (Zisky ze zcizení majetku). Asi vás taky zarazí bod 13 - zcizení majetku... To se v tomto případě nemyslí ukradení, ale prodej majetku (akcií).
Pokud je tedy smlouva podepsaná, můžeme počítat, že by daň z dividend měl strhávat již broker. Ale je lepší se ho přímo zeptat, než na to spoléhat.
Pro USA byste u svého brokera měli podepsat dokument s názvem W-8BEN, který právě dvojímu zdanění zabraňuje.
U prodeje akcií je to stejné jako v ČR.
Doplnění 3.3.2016 -Na webu Finez se objevily články Jana Traxlera o zdanění různých typů investic. Určitě stojí za to si je přečíst.
http://www.finez.cz/odborne-clanky/jak-investovat/
0 komentářů:
Okomentovat